AWO - DENT
ul. Gen. Fieldorfa "Nila" 18/13
24-100 Puławy (budynek HTM)
+48 882 911 999
awo.dent.pulawy@gmail.com
  • en
  • pl

Lekarz dentysta – ortodonta

Dbając o nasz wspaniały uśmiech decydujemy się na poprawę niedoskonałości związanych z naszym zgryzem i wyprostowaniem naszych zębów. Umawiamy się na wizytę do ortodonty, jednak zadajemy wówczas pytanie: kim jest lekarz o specjalizacji ortodontycznej i czym się dokładnie zajmuje?

Otóż lekarz dentysta, który posiada specjalizację z ortodoncji, to ortodonta. Zajmuje się on profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem wszystkich wad zębowych i zgryzowych. Ortodoncja przede wszystkim koncentruje się na korygowaniu zgryzu, wyrównywaniu zębów oraz dbaniu o prawidłowy stan szczęki i żuchwy. Ortodoncja bardzo często kojarzy się tylko i wyłącznie z poprawą ustawienia naszych zębów, jednak jest to szersza dziedzina. Wpływa w bardzo dużym stopniu na rehabilitację całego narządu żucia.

Lekarz ortodonta pomaga pacjentom z różnymi problemami związanymi ze zgryzem, które doprowadzają do dużego dyskomfortu związanego z wadami wymowy, trudnościami z żuciem i utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej. Wady zgryzu są bardzo częstym problemem wśród osób zarówno w wieku dziecięcym, jak  dorosłym. Ortodonta zastosuje odpowiednie leczenie, dzięki czemu pacjent odzyska sprawność w żuciu i mowie oraz ładny wygląd.

Lekarz początkowo przeprowadza dokładne badanie. Następnie zleci i skieruje pacjenta, aby wykonał zdjęcie rentgenowskie tzw. pantomogram oraz cefalogram. Pobiera też wyciski do wykonania modeli diagnostycznych. Wszystko to służy temu, aby dokładnie zaplanować przebieg leczenia ortodontcznego oraz przewidzieć rokowanie. W trakcie leczenia przeprowadzane są wizyty kontrolne w celu m.in. regulacji aparatu ortodontycznego oraz oceny postępów leczenia. Lekarz ortodonta zawsze podchodzi do każdego pacjenta indywidualnie oraz opracowuje plan leczenia idealnie dopasowany do danej jednostki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Name *