AWO - DENT
ul. Gen. Fieldorfa "Nila" 18/13
24-100 Puławy (budynek HTM)
+48 882 911 999
awo.dent.pulawy@gmail.com
  • en
  • pl

Najczęściej zadawane pytania lekarzowi dentyście:

Jak często należy zgłaszać się na kontrolne badania stomatologiczne?

Badania kontrolne rekomendowane jest u dorosłych co 6 miesięcy, natomiast u dzieci z uzębieniem mlecznym co 3 m-ce. Podczas takich wizyt lekarz sprawdzi stan zębów, dziąseł i błon śluzowych jamy ustnej oraz przypomni, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Podczas takich spotkań nie bójmy się zadawać nurtujących nas pytań. Kontrole są ważne ze względu na to, że stomatolog może zdiagnozować próchnicę w początkowym stadium, kiedy leczenie będzie mało inwazyjne. Pamiętajmy, lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

Czy częste mycie zębów może zniszczyć szkliwo?

Szkliwo ulega naturalnemu ścieraniu, jednak czasami dochodzi do tego, że sami sobie szkodzimy i doprowadzamy do szybszego ścierania się jego ścierania. Nieprawidłowe szczotkowanie zębów może niszczyć szkliwo – naturalną barierę ochronną zęba. Rekomendowane są szczoteczki średnie lub miękkie. Nie jest prawdą, że szczoteczka z twardym włosiem lepiej myje zęby. Takimi szczoteczkami można podrażnić lub uszkodzić dziąsła. Należy pamiętać, aby nie dociskać zbyt mocno szczoteczki podczas mycia zębów, włosie nie powinno być odkształcone i odgięte na boki. Również technika mycia zębów jest bardzo ważna Najlepiej wykonywać ruchy naciągające dziąsła na zęby lub wymiatające, unikajmy poziomego szorowania powierzchni policzkowych i wargowych.

Negatywny wpływ na szkliwo zębów mają kwaśne pokarmy i napoje, np. napoje gazowane, soki owocowe czy cytrusy. Nie należy myć zębów bezpośrednio po wypiciu/zjedzeniu wyżej wymienionych produktów, ponieważ szkliwo pod wpływem kwasów jest bardziej podatne na wszelkie uszkodzenia. Najlepiej jest wypłukać jamę ustną wodą lub płukanką z fluorem, a dopiero po upływie godziny można wyszczotkować zęby. Zaleca się mycie 3 razy dziennie po 2 minuty, z taką siłą, aby nie odgniatać włosia szczoteczki, stosując wyżej wymienione wskazówki.

Jak zapobiegać próchnicy?

Najprostszym, jak również najtańszym sposobem na uniknięcie przykrych dolegliwości jest profilaktyka. Przede wszystkim warto skupić się na regularnej i dokładnej higienie jamy ustnej. Przynajmniej dwa razy w roku Pacjenci powinni odwiedzić stomatologa w celu usunięcia nagromadzonych bakterii i złogów. Nie bez znaczenia jest też używana szczoteczka. Wymiana jest konieczna co 3-4 miesiące, gdyż zużyte włókna mogą ranić dziąsła.

Jakie są przeciwwskazania do wybielania zębów?

Oto najważniejsze przeciwwskazania do zabiegu:

  • ubytki próchnicowe,
  • niedorozwój szkliwa/zębiny, ubytki niepróchnicowego pochodzenia, zaawansowany bruksizm,
  • wiek poniżej 16 lat,
  • stany zapalne oraz choroby w obrębie jamy ustnej (np. opryszczka, afty, pleśniawki)
  • choroba przyzębia,
  • ciąża oraz okres karmienia piersią,
  • epilepsja oraz astma (ryzyko wystąpienia ataku).

Czy wybielanie działa też na wypełnienia w zębach?

Niestety nie. Dlatego też wymianę wypełnień wykonuje się po ustabilizowaniu się koloru zębów po zabiegu wybielania.

Na czym polega wybielanie zębów systemem Prevdent?

Jest to wybielanie z użyciem lampy, na jednej wizycie w gabinecie.
Na procedurę Prevdent składają się trzy etapy:
1. Usunięcie plam
Etap ten poprzez użycie „Stain Removal” usuwa głęboko osadzone w zębach plamy.
PrevDent „Stain removal” to zaawansowana kombinacja środków powierzchniowo czynnych, detergentów, rozpuszczalników i aktywnego tlenu, który wnika głęboko w zęby, aby rozbić i usunąć plamy.

2.Wybielanie
W wyniku zmieszania dwóch składników otrzymujemy pianę aktywnego tlenu z nano-hydroksyapatytem, który dzięki temu jest w stanie wejść w strukturę szkliwa. Następuje wybielenie zębów oraz ich ponowne zmineralizowanie w miejsce plam i przebarwień wnikają cząsteczki nanohydroksyapatytu.
Efekt: bielszy, jaśniejszy i zdrowszy uśmiech!

3. Naprawa szkliwa
Zastosowanie PrevDent Serum dostarcza szkliwu skoncentrowanej ilości nano-hydroksyapatytu. Preparat remineralizuje (odbudowuje strukturę szkliwa) i naprawia powierzchnie zęba, pozostawiając pacjenta ze zdrowym, białym uśmiechem i bez nadwrażliwości.

Chciałbym uzupełnić „szpary” miedzy zębami (jedynkami) czy można coś z tym zrobić, aby wyglądało to ładnie i estetycznie?

Tak, jest kilka opcji. Na początku należy ocenić, czy sytuacja nie jest bardziej złożona i czy nie jest konieczne leczenie ortodontyczne. Jeśli z jakiś przyczyn leczenie to nie będzie podjęte, wówczas można wykonać licówki, czyli tak jakby „tipsy zębowe”. Mogą być one wykonane na jednej wizycie z materiału kompozytowego. Drugą opcją są licówki ceramiczne wykonywane w pracowni, a później cementowane na zęby pacjenta.

Czy do zdjęcia RTG potrzebne jest skierowanie?

Do wykonania zdjęcia pantomograficznego niezbędne jest skierowanie. Aby je uzyskać wystarczy umówić się na wizytę konsultacyjną, podczas której lekarz wypisze niezbędny dokument. Na skierowaniu podany będzie adres, pod który Pacjent ma się udać, aby wykonać badanie.
Bez skierowania wykonywane są natomiast zdjęcie RTG punktowe (radiowizjografia cyfrowa dostępna w naszym gabinecie).

Jestem w ciąży i boli mnie ząb. Co powinnam zrobić?

Należy umówić się na wizytę do dentysty. Zdrowie jamy ustnej  w ciąży jest bardzo ważne, nie leczone ubytki próchnicowe mogą mieć negatywny wpływ na przebieg ciąży. Zarówno leczenie jak i zastosowanie odpowiednio dobranych znieczuleń jest w pełni bezpieczne dla dziecka i przyszłej mamy.

Boli mnie ząb i mam opuchnięty policzek. Czy ten stan minie po leczeniu stomatologicznym?

Dentysta podczas wizyty wdroży odpowiednie leczenie, które wyeliminuje przyczynę stanu zapalnego. Czasami, gdy stan jest poważny, musi minąć trochę czasu, aż leczenie przyniesie oczekiwany skutek.

Czy konieczne jest leczenie kanałowe bolącego zęba?

Nie koniecznie. Ból w obrębie jamy ustnej może być różnego pochodzenia. Nie zawsze przyczyną bólu jest ząb, może być to np. dziąsło. Jeśli rzeczywiście przyczyną jest ząb, lekarz musi dokładnie ocenić jego stan, aby podjąć prawidłowe leczenie. Przy niedużych i krótko trwających dolegliwościach bólowych, zazwyczaj wystarczy oczyszczenie ubytku z próchnicy i założenie wypełnienia. Dlatego zawsze gdy pojawiają się niepokojące objawy, warto udać się niezwłocznie na konsultację stomatologiczną.

Kiedy najlepiej pójść po raz pierwszy z dzieckiem do dentysty?

Pierwsza wizyta powinna mieć miejsce około 18 miesiąca życia dziecka. Jest ona bardzo ważna, ponieważ dentysta nie tylko sprawdza stan zębów, lecz wizyta ma również charakter adaptacyjny. Młody pacjent w jej trakcie zapoznaje się z gabinetem, stosowanym sprzętem oraz z lekarzem.

Ważne jest, aby rodzic nie wspominał przy dziecku o swoim strachu przed wizytą u dentysty. Nie należy także mówić o bólu, który jest czasami nieunikniony. Dziecko uczy się przez obserwację, zatem dobrym pomysłem jest zabranie dziecka w charakterze towarzysza na wizytę, aby samo oceniło, że nie ma się czego bać. Ważna jest również pora dnia: należy zadbać, aby dziecko było najedzone i wypoczęte, co ułatwi oswojenie się z nowym doświadczeniem. Trzeba pamiętać, że to właśnie pierwsze wizyty mają wpływ na dalszą współpracę dziecka z dentystą.

Jaką zawartość fluoru powinna mieć pasta do zębów dla dzieci?

Pastę oraz jej ilość należy dobrać do wieku dziecka. Normy według Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego to:

6 m-cy – 3 lata                              1000 ppm (śladowa ilość pasty na szczotce)
3-6 lat                                            1000 ppm (ilość pasty o wielkości ziarna groszku)
powyżej 6 lat                                1450 ppm (1-2 cm pasty)

Co daje fluoryzacja zębów?

Fluoryzacja jest zabiegiem profilaktycznym, który wzmacnia zęby. Fluor wbudowuje się w ich szkliwo i oddziałuje na obecne w nim hydroksyapatyty (związki wapnia).

Czy konieczne jest usunięcie ósemek, kiedy nie odczuwam żadnych dolegliwości?

Ósemki są trzecimi zębami trzonowymi i wyrzynają się jako ostatnie. Niekiedy w jamie ustnej mają one za mało miejsca, by w pełni wyrosnąć. Jeżeli łuk zębowy jest niewystarczający na zęby mądrości, wówczas ich wzrost zostaje zahamowany i takie ósemki mimo braku dolegliwości muszą zostać usunięte. Stan taki może powodować stłoczenia zębów i konieczność poźniejszego leczenia ortodontycznego. Posiadanie ósemek może wiązać się z częstszymi okolicznymi stanami zapalnymi . Nie każda infekcja może być szczególnie odczuwalna, jednak kiedy Pacjent odczuje ból lub dyskomfort, to zęby mądrości mogą wówczas uszkadzać sąsiednie zęby. Wtedy bezwzględnie jest to wskazanie do ekstrakcji.

Jakie są zalecenia po usunięciu zęba?

Stosowanie się do poniższych wskazówek przyspieszy gojenie rany i spowoduje zmniejszenie dolegliwości bólowych.

  • W celu zahamowania krwawienia należy przez około 30 minut zagryzać tampon umieszczony w ranie. Stały ucisk powstrzyma krwawienie i spowoduje szybsze tworzenie się skrzepu. Po tym czasie tampon należy usunąć bez płukania rany wodą.
  • Przez okres minimum 2 godzin po ekstrakcji zęba nie należy pić ani spożywać posiłków, aby nie podrażniać świeżej rany i nie wypłukać skrzepu, który tą ranę skutecznie zabezpiecza. Ponadto, zastosowane znieczulenie może jeszcze działać, co powoduje zaburzenia czucia. Nie czując warg ani języka, co ma miejsce przy znieczuleniu przewodowym, łatwo można się zranić, pogryźć.
  • W celu zminimalizowania opuchlizny i bólu należy stosować zimne okłady. Można zastosować suchy lód (czasami otrzymuje się go w gabinecie po zabiegu), kompresy do zamrażania dostępne w aptekach lub zwykły lód zawinięty w ręcznik.
  • W ciągu doby po zabiegu należy spożywać chłodne pokarmy a nawet zimne lody. Należy unikać picia gorących napojów i spożywania gorących pokarmów. Rozgrzanie rany może spowodować nasilenie krwawienia. Aby jej nie podrażniać należy unikać twardych pokarmów.
  • Przez co najmniej dwa dni nie należy palić papierosów. Dym papierosowy ma niekorzystny wpływ na ranę, zapobiega tworzeniu się skrzepu co przedłuża proces gojenia. Powstaje wtedy tzw. „suchy zębodół”, który jest bardzo bolesny, a rana nie może się zagoić.
  • W ciągu doby po ekstrakcji nie powinno się płukać jamy ustnej płukankami. Energiczne płukanie może usunąć skrzep zabezpieczający ranę co przyczyni się do wydłużenia okresu gojenia. Po tym czasie najlepiej stosować delikatne płukanki ziołowe, które mają działanie odkażające i ściągające jak np. szałwia.
  • Podczas procesu gojenia należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. Należy pamiętać, że ślina w połączeniu z pokarmem jest idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii, co może spowodować stan zapalny w ranie. Tylko w pierwszej dobie po zabiegu nie należy szczotkować zębów, aby nie uszkodzić rany. W kolejnych dobach na ranę należy uważać, natomiast zęby należy dokładnie oczyszczać. Często na ranie powstaje szaro-biały nalot. Nie należy go usuwać, gdyż jest to zdrowa tkanka-włóknik, z której tworzy się nowe dziąsło.
  • Po ustąpieniu znieczulenia można stosować leki przeciwbólowe. Najlepiej wybierać takie, które mają również działanie przeciwzapalne np. Ibuprofen, Pyralgina. Jeżeli lekarz zapisze antybiotyk należy go stosować według zaleceń, nawet po ustąpieniu dolegliwości. Jeżeli dolegliwości bólowe utrzymują się kilka dni należy udać się na wizytę kontrolną.
  • Przy ekstrakcji chirurgicznej niewielkie krwawienie może utrzymywać się przez okres kilku dni. Pomagają wtedy zimne okłady. Jeżeli jednak z upływem czasu krwawienie się nie zmniejsza należy niezwłocznie udać się do lekarza.
  • Jeżeli rana wymagała szycia i zostały one założone, należy je usunąć w ciągu 7 do 10 dni od założenia.

Plastyka/podcięcie wędzidełka języka, warg – jak przebiega zabieg?

W naszym gabinecie stomatologicznym zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym przy użyciu kautera – Surtron 50D, który umożliwia przeprowadzenie precyzyjnego, prawie pozbawionego krwawienia cięcia. Jest to zabieg stosunkowo prosty, bez użycia skalpela. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym przy podaniu niewielkiej ilości środka znieczulającego. W przypadku dzieci, w miejsce wkłucia igły zostaje zaaplikowany środek do znieczulenia powierzchniowego (smakowy żel, wiśniowy, truskawkowy) tak, by samo wkłucie nie było odczuwalne.
Zabieg polega on na dotykaniu cienką końcówką pracującą lekko rozciągniętych tkanek wędzidełka wargi lub języka, delikatnie bez użycia siły. Pod wpływem działania urządzenia tkanki ulegają dehydratacji, bezkrwawo odparowują. Powstające podczas zabiegu opary są na bieżąco odsysane przez ssak, który dość głośno pracuje, o czym pacjent, zwłaszcza dziecko jest uprzedzane. Zabieg jest całkowicie bezbolesny. Dodatkowo u pacjentów trudno współpracujących możemy zastosować sedację wziewną (gaz rozweselający)

Jakie są wskazania pozabiegowe po plastyce/podcięciu wędzidełka języka/warg?

Chłodzenie miejsca podcięcia (wskazane spożywanie lodów).
Dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej.
Higiena jamy ustnej powinna być delikatna, by nie usunąć włóknika z powierzchni rany.
Płukanie jamy ustnej 2 – 3 razy dziennie płynem z chlorheksydyną (0,12%).

Podczas jakich zabiegów chirurgicznych może dojść do otwarcia zatoki szczękowej? Co wtedy trzeba zrobić?

Jest to sytuacja, która może powstać w wyniku ekstrakcji górnych zębów, najczęściej przedtrzonowych i trzonowych, wyłuszczenia torbieli w szczęce lub resekcji wierzchołków zębów górnych. Jest to stan, w którym powstaje otwór łączący zatokę szczękową z jamą ustną. Stan taki nie może pozostać nie zaopatrzony. Chirurg wykonuje wówczas plastykę takiego połączenia, której celem jest zamknięcie powstałego otworu.

Jak wygląda most metalowo – porcelanowy i z czego dokładnie jest zbudowany?

Most metalowo – porcelanowy składa się z podbudowy metalowej (najczęściej stop chromo-kobaltowy). Na podbudowę metalową napalona jest porcelana w kolorze dobranym do koloru zębów pacjenta. Wygląda następująco:

Jak wygląda korona na podbudowie z tlenku cyrkonu i z czego się składa? Czy się różni od korony metalowo – porcelanowej?

Korona na podbudowie z tlenku cyrkonu składa się z podbudowy z tlenku cyrkonu i napalonej na to porcelany w kolorze dobranym do koloru zębów pacjenta. Jest bardziej estetyczna od korony metalowo – porcelanowej, nie przebarwia dziąsła, nie zawiera metalu, jest lepiej tolerowana przez tkanki przyzębia. Wygląda następująco:

Korona awodent

Dlaczego czuję dyskomfort podczas użytkowania mostu protetycznego?

Zalegające resztki pokarmowe pod przęsłem mostu mogą powodować stan zapalny dziąsła i związany z tym dyskomfort. Należy most dokładnie oczyścić (patrz: Jak dbać o higienę protez stałych?) Jeśli to nie pomaga, należy udać się na wizytę kontrolną do lekarza prowadzącego, który dokładnie oceni sytuację.

Jak dbać o higienę protez stałych- koron, mostów?

Protezy stałe wymagają specjalnych zabiegów higienicznych, które przedłużą ich trwałość. Ważne są przybory higieniczne, dzięki którym można dokładnie czyścić protezę. Szczególną uwagę należy poświęcić okolicom dziąseł, które mają styczność z koronami i mostami, ponieważ właśnie tam może gromadzić się płytka nazębna. Do czyszczenia niezbędne są m.in.: 3-częściowe nici dentystyczne. Czyszczenie polega na przeciąganiu sztywnej nici pod czyszczonym odcinkiem, a następnie na potraktowaniu tego miejsca puszystym fragmentem. Rekomendowany jest również irygator.

Jak dbać o higienę protez ruchomych?

Czyszczenie protez ruchomych powinno odbywać się minimum dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Protezę taką należy wyjąć z ust i dokładnie oczyścić ją szczoteczką z miękkim włosiem z odrobiną pasty do zębów lub mydła. Lekarze zalecają kupno szczoteczek dwustronnych, które są specjalnie przeznaczone do czyszczenia protez. Są odpowiednio ukształtowane, co pozwala na dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Zalecane są również specjalne proszki i pastylki do profesjonalnej higieny protez ruchomych.

Czym jest bruksizm?

Jeżeli budzisz się z obolałymi mięśniami szczęki lub bólem głowy, może u Ciebie występować bruksizm — zgrzytanie i zaciskanie zębów. Bruksizm może powodować bolesność lub utratę zębów, a czasem zęby są dosłownie częściowo starte. Ostatecznie bruksizm może doprowadzić do zniszczenia otaczającej kości i tkanki dziąseł. Może on także być przyczyną problemów dotyczących stawów żuchwy, takich jak zespół stawu skroniowo-żuchwowego.

Po czym poznać, czy występuje bruksizm?

U wielu osób bruksizm jest nieuświadomionym nawykiem. Osoby te mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z występujących u nich zaburzeń, dopóki ktoś nie powie im, że podczas snu głośno zgrzytają zębami. U innych osób rutynowa kontrola dentystyczna wykazuje, że zęby są starte lub szkliwo na nich jest zniszczone. Inne możliwe objawy bruksizmu obejmują ból twarzy, głowy i szyi. Dentysta może postawić dokładną diagnozę i określić, czy ból twarzy jest spowodowany bruksizmem.

Jak leczy się bruksizm?

Odpowiednie leczenie jest uzależnione od tego, co jest przyczyną problemu. Po zadaniu odpowiednich pytań i zbadaniu zębów dentysta może pomóc w określeniu potencjalnego źródła bruksizmu. W zależności od stopnia uszkodzenia zębów i jego prawdopodobnej przyczyny, dentysta może zalecić:

– zakładanie odpowiedniej nakładki (szyny) na czas snu . Nakładka taka, wykonana przez dentystę na zamówienie, aby dokładnie pasowała do zębów, jest nasuwana na zęby górne i chroni je przed tarciem o zęby dolne. Choć nakładka taka skutecznie zapobiega konsekwencjom bruksizmu, to jednak nie leczy ona jego przyczyny.
– znalezienie sposobów na relaks. Ze względu na to, że główną przyczyną bruksizmu wydaje się codzienny stres, pomocne może być wszystko, co redukuje stres — słuchanie muzyki, czytanie książek, spacery lub kąpiele. Można także skorzystać z nauki skutecznych sposobów radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami. Ponadto, umieszczenie ciepłej, wilgotnej ściereczki po bocznej stronie twarzy może pomóc w rozluźnieniu mięśni obolałych na skutek zaciskania zębów.
-redukcja „wystających punktów” na jednym lub więcej zębów w celu wyrównania zgryzu. Nieprawidłowy zgryz, w którym zęby nie pasują dokładnie do siebie, można także skorygować za pomocą nowych wypełnień, koron lub metod ortodontycznych.

Czy powinnam poinformować stomatologa, że planuję założyć aparat ortodontyczny?

Tak, gdyż pewne niezbędne procedury powinny być przeprowadzone przed leczeniem ortodontycznym, np. leczenie ubytków próchnicowych.

Chcesz zadać pytanie? Skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej:

Oświadczam, iż zapoznałem /-am się z RODO, polityka prywatności