AWO - DENT
ul. Gen. Fieldorfa "Nila" 18/13
24-100 Puławy (budynek HTM)
+48 882 911 999
awo.dent.pulawy@gmail.com
  • en
  • pl

Leczenie Kanałowe

Oferujemy leczenie kanałowe pod mikroskopem

w Puławach.

 

Leczymy trudne przypadki.

 

Zajmujemy się najbardziej skomplikowanymi zabiegami z zakresu endodoncji tj. usuwanie złamanych narzędzi, zamykanie perforacji, odnajdywanie dodatkowych kanałów, leczenie zębów z bardzo zakrzywionymi, wąskimi kanałami.

 

Aby wyjaśnić, na czym dokładnie polega leczenie kanałowe, należy omówić na początku budowę zęba. Składa się on z dwóch głównych części: korony oraz korzenia. W skład korony wchodzą takie elementy jak: szkliwo położone zewnętrznie, miazga i zębina. Endodoncja zajmuje się dwoma ostatnimi wymienionymi strukturami, określanymi wspólnym mianem „endodontium”:

– miazga – unaczyniona, galaretowata substancja, wypełniająca jamę zęba, potocznie określana jako „nerw”,

– zębina – masa zęba, której zadaniem jest ochrona przed różnymi szkodliwymi czynnikami, mogącymi wnikać w jamę zęba.

Kiedy w miazdze pojawia się infekcja bakteryjna, wymagane jest leczenie kanałowe. Do stanu zapalnego dochodzi w niej na skutek rozwijającej się próchnicy. W miejscach, gdzie powstały ubytki, bakterie infekują tkanki znajdujące się głębiej, często prowadząc do ich obumarcia.

Zdarza się, że zapalenie miazgi powstaje nie w wyniku próchnicy, ale innych czynników. Na przykład, powodem infekcji może być urazowe odsłonięcie miazgi, do którego może doprowadzić uraz zęba lub przypadkowe odsłonięcie miazgi przez dentystę w wyniku leczenia zachowawczego ubytków próchnicowych. Bywa tak, że przyczyną stanów zapalnych miazgi jest uszkodzenie struktury zębów wskutek m.in. przeciążeń zgryzowych, zgrzytania zębami.

Jeśli chodzi o leczenie kanałowe Puławy to miasto, gdzie zajmujemy się zapaleniem miazgi, niezależnie od przyczyny, która je wywołała.

Objawy i diagnostyka stanu zapalnego

Pacjenci mogą domyślić się, że ich ząb potrzebuje leczenia kanałowego na podstawie kilku objawów, takich jak:

  • ból nocny – powstaje podczas leżenia,
  • ból tętniący – występuje razem z biciem serca,
  • ból samoistny – nie jest wywołany żadnymi bodźcami zewnętrznymi.

Dolegliwości związane z bólem utrzymują się zwykle przez kilka dni. Podczas jedzenia pacjenci mogą czasem mieć również uczucie, że np. ząb jest za wysoki. Co ważne leczenie kanałowe potrzebne jest także w przypadku zębów martwych, które nie dają żadnych dolegliwości bólowych. Oznaką martwicy może być natomiast zmiana barwy zęba na sino-szarą.

Aby szczegółowo określić problem, nasi stomatolodzy wykonują dwa rodzaje zdjęć radiologicznych:

  • zdjęcie punktowe – przedstawiony na nim jest obraz badanego zęba, wraz z okolicą okołowierzchołkową oraz zębami sąsiadującymi,
  • zdjęcie pantomograficzne – przedstawia obraz zębów i wyrostków zębowych, jak również szczęk, żuchwy, stawów skroniowo-żuchwowych, części jamy nosowej oraz zatok szczękowych.

Rentgenodiagnostyka pozwala dokładnie określić, na czym polega dany problem. Dzięki niej stomatolog może ocenić również stan kanałów korzeniowych, a więc:

  • ewentualne zakrzywienia,
  • ich liczbę,
  • to, czy nie doszło do obliteracji.

W przypadku każdego zęba leczenie kanałowe przebiega trochę inaczej i zależy od wielu czynników, o czym wiedzą doświadczeni specjaliści. Jeśli chodzi o leczenie kanałowe Puławy to miasto, gdzie doskonale poradzimy sobie z tego typu problemami. Serdecznie zapraszamy do nawiązania kontaktu z nami i umówienia wizyty w naszym gabinecie już dziś!