AWO - DENT
ul. Gen. Fieldorfa "Nila" 18/13
24-100 Puławy (budynek HTM)
+48 882 911 999
awo.dent.pulawy@gmail.com
  • en
  • pl

Czujesz lęk przed wizytą u dentysty?

 

Zapoznaj się bliżej z informacjami o dostępnej w stomatologii, bezpiecznej i przyjemnej metodzie pozwalającej zapomnieć o strachu przed leczeniem.

Sedacja wziewna jest jedną z najskuteczniejszych dostępnych metod uspokajania pacjentów podczas wizyty stomatologicznej. Uspokojenie uzyskuje się poprzez wdychanie gazu rozweselającego za pomocą maseczki zakładanej na nos. Sedacja to uspokojenie bez utraty świadomości. Polega na zmniejszeniu aktywności ośrodkowego układu nerwowego. Sedacja wprowadza w stan ogólnego rozluźnienia i częściowo znosi uczucie bólu.

Metoda ta jest przyjmowana z entuzjazmem przez pacjentów obawiających się wizyt stomatologicznych.

Poniżej prezentujemy 10 najczęściej zadawanych pytań przez naszych pacjentów dotyczących sedacji wziewnej. Powinny rozwiać Twoje wątpliwości. W razie pytań służymy pomocą!

Co to jest gaz rozweselający?

Gaz rozweselający to potoczna nazwa mieszaniny gazów w postaci podtlenku azotu oraz tlenu, podana w odpowiednim stężeniu wprowadza w stan fizycznego odprężenia, przyjemnego uspokojenia przy jednoczesnym zachowaniu u pacjenta podstawowych odruchów i świadomości.

Co to jest sedacja wziewna?

Metoda podawania gazu rozweselającego, podczas której pacjent oddycha przez specjalną do tego celu maskę zakładaną na nos. Stężenie podtlenku azotu w stosunku do tlenu jest dostosowane indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta. Gaz nie otępia pacjenta, nie działa również zwiotczająco na mięśnie. Pozwala zachować pełny kontakt z pacjentem podczas zabiegu, ułatwiając współpracę. Stan fizycznego odprężenia odczuwany jest tylko w trakcie podawania gazu. Jednocześnie gaz bardzo szybko przestaje działać – po wykonanym zabiegu stomatologicznym pacjent wychodzi z gabinetu w stanie pełnej świadomości a po upływie 20 min. po zabiegu, może prowadzić pojazdy mechaniczne.

Czy sedacja jest bezpieczna?

Tak, jest to metoda w pełni bezpieczna. W naszym gabinecie pracujemy z urządzeniem MDM – specjalistycznym systemem do sedacji wziewnej z automatyczną kontrolą przepływu.

Urządzenie to jest wyposażone w specjalne systemy zabezpieczające:

– urządzenie odcina dopływ podtlenku azotu, gdy ciśnienie tlenu wynosi zero (brak tlenu)

– zawsze jest zachowane 30% tlenu obecnego w mieszance, gwarantując w ten sposób zabezpieczenie przed ryzykiem niedotlenienia

– specjalny zawór zapobiega cofaniu gazu w obiegu.

Metoda ta jest powszechnie akceptowana i przyjmowana z entuzjazmem przez pacjentów obawiających się wizyt stomatologicznych. System sedacji wziewnej wyróżnia bezpieczeństwo, niezawodność oraz łatwość obsługi potrzebnej do bezstresowego leczenia zarówno dla pacjenta, jak i lekarza.

Czy gaz rozweselający może być podany dzieciom?

Sedacja wziewna z powodzeniem jest stosowana u dzieci powyżej 3. roku życia. Pozwala na przeprowadzenie zupełnie bezstresowego leczenia stomatologicznego. Gaz rozweselający przenosi dziecko w świat marzeń sennych, dziecko nie zasypia, nie traci kontaktu z otoczeniem, ale również nie jest świadome tego, co dzieje się wokół niego. Mieszanina sedacyjna podawana jest przez cały czas trwania zabiegu przez specjalną, kolorową i pachnącą maskę, a po zakończonym leczeniu dziecko powraca do stanu pełnej świadomości. Wykorzystanie gazu rozweselającego w leczeniu stomatologicznym pozwala na eliminację bólu i strachu podczas wykonywanego zabiegu. W przypadku dzieci jest to bardzo ważne, gdyż zapobiega zniechęceniu do stomatologa i powstaniu urazu psychicznego po nieprzyjemnych wizytach, które z wiekiem mogą przerodzić się w dentofobię.

Sedacja w przypadku chorób serca, nadciśnienia krwi i hemofilii.

Podtlenek azotu nie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, a dodatkowo zmniejszenie lęku i stresu zabezpiecza przed nieoczekiwanym wzrostem ciśnienia krwi w czasie zabiegu. Chorzy na hemofilię mogą dodatkowo uniknąć konieczności ukłucia igłą.

Sedacja w przypadku astmy.

U pacjentów cierpiących na astmę podtlenek azotu nie powoduje podrażnienia układu oddechowego, a zmniejszenie stresu obniża ryzyko ataku. Podanie w mieszaninie gazów czystego tlenu poprawia znacząco sprawność oddychania i samopoczucie pacjenta.

Jak przygotować się do sedacji?

Przed poddaniem się zabiegowi sedacji wziewnej nie należy przyjmować posiłków co najmniej 2 godziny przed zabiegiem. Zarówno przed podaniem gazu rozweselającego jak i po zabiegu nie należy spożywać alkoholu. Po upływie 20 minut od zakończenia podawania gazu nie ma przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Dzieci powinny być pod stałą opieką osoby dorosłej w trakcie i po zabiegu.

Jak organizm reaguje na podawanie podtlenku azotu?

– lekkie mrowienie języka lub palców,

– zmniejszony strach oraz napięcie lękowe,

– zachowana jest świadomość pacjenta (pacjent sam podtrzymuje otwarcie ust),

– zachowany jest odruch kaszlowy (samodzielny odruch odkrztuszania),

– zachowany jest kontakt wzrokowy i słowny (może być opóźniony),

– może wystąpić zwiększona wrażliwość na dźwięki,

– mogę wystąpić marzenia senne.

Kogo kwalifikujemy do zabiegu w sedacji wziewnej?

– osoby wrażliwe na ból,

– dzieci (od lat 3) i dorosłych odczuwających silny lęk przed leczeniem stomatologicznym,

– osoby niepełnosprawne,

– osoby, które mają odruch wymiotny na tle nerwowym,

– osoby uczulone na preparaty miejscowo znieczulające.

Jakie są przeciwskazania do sedacji wziewnej?

– przeziębienie, katar, przerost migdałków gardłowych u dzieci – niedrożność górnych dróg oddechowych

– I trymestr ciąży,

– choroby psychiczne,

– stwardnienie rozsiane, porfiria, miastenia gravis,

– rozstrzenie oskrzelowe, rozedma płuc,

– alkoholizm, narkomiania,

– brak współpracy pacjenta.

Sedacja wziewna jest w szczególności zalecana dzieciom, w związku z czym zapraszamy rodziców z dziećmi na pierwszą wizytę adaptacyjną. Zachęcamy do zapoznania się z cennikiem dostępnym w zakładce „Cennik”. Zapytaj swojego dentystę o leczenie z użyciem sedacji wziewnej przy okazji najbliższej wizyty.