Protetyka – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi
Prezentujemy Państwu listę najczęściej zadawanych przez Państwa pytań dotyczących wyżej wspomnianej dziedziny stomatologii jaką jest protetyka. Pragniemy wyjść naprzeciw Państwa oczekiwaniom związanym z potrzebą wiedzy na tematy bezpośrednio Państwa dotyczące, dlatego korzystamy z porad naszych najlepszych specjalistów. Jednocześnie zapraszamy do lektury innych naszych artykułów.
-
Czym zajmuje się protetyka?
Protetyka to dział stomatologii, który zajmuję się m.in.: odtwarzaniem pierwotnego stanu uzębienia pacjentów. Dział ten obejmuje również rehabilitację pacjentów po operacjach onkologicznych i plastycznych. Rekonstrukcja, czyli uzupełnianie braków uzębienia, odbywa się w oparciu o stałe uzębienie pacjenta lub implanty (materiał obcy zastępujący ząb, który ma na celu zastąpienie jego funkcji i/lub przywrócenie estetyki uzębienia). Tego typu uzupełnienia protetyczne mogą być zarówno stałe jak i ruchome, bez względu jednak na ich rodzaj mają za zadanie przywrócić pacjentowi pełną sprawność narządu żucia oraz zapewnić komfort w relacjach międzyludzkich związany z pięknym i zdrowym uśmiechem.
-
Czym zajmuje się protetyka na implantach i jakie są jej koszty?
W zakresie tego rodzaju protetyki wchodzą wszelkie działania stomatologiczne przeprowadzane na implantach znajdujących się w jamie ustnej pacjenta. Pojedynczy implant umożliwia rekonstrukcję pojedynczego zęba, lub, jako filar mostu, kilku zębów. Rekonstrukcja ta składa się z części kostnej (wewnątrz kości) oraz protetycznej – korony lub mostu. Korona/punkt mostu może być porcelanowa na podbudowie metalowej (wariant tańszy) lub na podbudowie cyrkonowej (wariant droższy). Możliwe jest wszczepianie większej ilości implantów zębowych, co daje podstawę do tworzenia zarówno mostów jak i całych protez (osadzonych na implantach).
Cena pojedynczego implantu uzależniona jest od placówki, w której decydujemy się wykonać zabieg, regionu, doświadczenia lekarza oraz od jakości użytych materiałów/systemów implantologicznych. Niemniej jednak, średni koszt wstawienia implantu oscyluje w granicy 3500-5500 zł. -
Na co zwracać uwagę przy wyborze uzupełnienia protetycznego?
Zanim zdecydujemy się na jakiekolwiek zabiegi z zakresu protetyki na naszych zębach, musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych elementów, które wpływają na dobór odpowiedniego leczenia. Tymi elementami są przede wszystkim:
– wiek
– ilość brakujących zębów oraz miejsce ich występowania
– stan pozostałych zębów naturalnych w jamie ustnej
– stan dziąseł, podłoża kostnego oraz błony śluzowej
– ewentualne wady zgryzu, parafunkcje, choroby współistniejące i inne.Ponadto protetyk podejmując leczenie, powinien wziąć pod uwagę nasze potrzeby i oczekiwania względem uzupełnień protetycznych. Równie istotną kwestią w wyborze uzupełnień protetycznych są ich koszty, na które możemy sobie pozwolić jako pacjenci.
-
Czy zabiegi z zakresu protetyki są bolesne?
Zabiegi protetyczne dzięki stosowaniu znieczulenia odbywają się w sposób całkowicie bezbolesny i nie wywołują dyskomfortu u pacjenta.
-
Czym jest korona porcelanowa na podbudowie metalowej?
Jest to odbudowa protetyczna, która może być osadzona na zębie własnym pacjenta (gdy jest bardzo zniszczony) lub na implancie. Wykonana może być ze stopu niklu i chromu (Ni-Cr) lub kobaltu i chromu (Co-Cr). Proces wykonania tego typu odbudowy polega na napalaniu porcelany na stop metalu w warunkach wysokiej temperatury.
-
Czym jest korona porcelanowa na podbudowie cyrkonowej?
Jest to odbudowa protetyczna wykonana na bazie tlenku cyrkonu. Jest to najchętniej obecnie wykorzystywana forma korony ze względu na liczne zalety. Po pierwsze, tlenek cyrkonu nie wykazuje właściwości drażniących tkanki, a co za tym idzie nie powoduje uczuleń u pacjenta. Po drugie, jest opcją przeznaczoną dla osób, które na długie lata chcą cieszyć się pięknym uśmiechem, ma bardzo dobre właściwości estetyczne. Nie powoduje to występowania przebarwień dziąsła jak w przypadku korony porcelanowej na podbudowie metalowej, dzięki czemu koronę cyrkonową niezwykle trudno odróżnić od naturalnych zębów.
-
Co to jest wkład koronowo-korzeniowy?
Wkład koronowo-korzeniowy stosowany w protetyce ma za zadanie umocnić zrąb zęba. Składa się z dwóch części:
– części korzeniowej, która pozwala prawidłowo rozkładać siłę w procesie żucia,
– część koronowa, będąca bazą do umieszczenia korony lub filaru mostu.
Należy przy tym pamiętać, że aby zastosować w zębach wkład koronowo-korzeniowy, korzeń zęba musi być odpowiednio długi, leczenie kanałowe musi być prawidłowe oraz okoliczne tkanki nie mogą wykazywać cech zapalnych. -
Co to jest proteza akrylowa?
Proteza akrylowa może być całkowita lub częściowa i należy do uzupełnień ruchomych. Materiałem, z którego jest wykonana jest masa akrylowa, zbliżona w kolorze do koloru dziąseł. Proteza akrylowa zbudowana jest też z metalowych klamer, które utrzymują całą protezę. Niestety, często prowadzi to do nadmiernego obciążania dziąsła i zębów oraz do zaniku kości. Niewątpliwą zaletą protezy akrylowej jest stosunkowo niski koszt jej wykonania.
-
Jak wydłużyć żywotność protez stałych i ruchomych?
Przede wszystkim najważniejsze są: prawidłowa higiena jamy ustnej i protez oraz regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym. Jeśli chodzi o protezy stałe nieocenione w ich czyszczeniu i dostępne dla każdego są nici dentystyczne super-floss, łatwe i wygodne w użyciu w domowym zaciszu. Innym wyjściem jest korzystanie ze specjalnych irygatorów, działających na zasadzie biczów wodnych, które masują dziąsła i docierają do miejsc słabo dostępnych. W przypadku stosowania protez ruchomych podstawową jest ich czyszczenie minimum dwa razy dziennie. Warto zaopatrzyć się w specjalne szczoteczki do czyszczenia protez, odpowiednie pasty i płyny do płukania szeroko dostępne w aptekach.