AWO - DENT
ul. Gen. Fieldorfa "Nila" 18/13
24-100 Puławy (budynek HTM)
+48 882 911 999
awo.dent.pulawy@gmail.com
  • en
  • pl

Od kiedy zacząć szczotkowanie?

Zaraz po narodzinach dziecka powinniśmy zacząć dbać o jego dziąsła, zanim jeszcze pojawią się pierwsze ząbki. Pomimo, iż są one niewidoczne to ich zawiązki są już w buzi, przykryte dziąsłami. Już od narodzin maluszka powinniśmy regularnie, przynajmniej dwa razy dziennie przemywać dziąsła gazikiem jałowym namoczonym letnią przegotowaną wodą lub naparem z rumianku. Ta czynność pomoże usunąć z jamy ustnej resztki mleka czy kaszki a co za tym idzie bakterie.
Ten zabieg wykonujemy również wtedy gdy dziecko zaczyna ząbkować- dopóki nie pojawi się już cały ząbek. Po kilku dniach od pojawienia się ząbka należy zmienić sposób czyszczenia. Dbając o zęby dziecka należy czyścić mleczaka szczoteczką z miękkim i bardzo delikatnym włosiem. Należy pamiętać aby była to szczoteczka odpowiednia do wieku maleństwa czyli szczoteczka przeznaczona do higieny jamy ustnej dla najmłodszych. Szczotkowanie musi być delikatne. Takie szczotkowanie skutecznie usunie resztki pokarmu jak również zapewni dziecku masaż obolałych dziąseł z powodu ząbkowania.

Karmienie piersią i butelką a próchnica

Bardzo ważnym elementem profilaktyki jest naturalne karmienie malucha przynajmniej przez pierwszych 6 miesięcy życia. Mleko matki jest znaczącym czynnikiem wspomagającym prawidłowy rozwój całego organizmu dziecka. Zawarte w nim składniki wchłaniają się zdecydowanie lepiej niż te z mleka modyfikowanego. Naturalne karmienie jest zdecydowanie zdrowsze.

Karmienie butelką nie jest dobrym rozwiązaniem ze względu na przedłużony czas kontaktu pożywienia z powierzchnia zębów. Niekorzystne dla zdrowia są produkty zawierające cukier tj. soki czy kaszki. Należy pamiętać aby nie usypiać dziecka słodkimi napojami, gdyż kilkugodzinny kontakt dziąseł z pokarmem powoduje powstawanie próchnicy.

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Należy dziecku tę czynność przedstawić w pozytywnym świetle. Najlepiej zabrać dziecko do sklepu czy apteki aby samo wybrało sobie szczoteczkę, która będzie mu się podobała. Wybór jest ogromny – dostępne modele szczoteczek są w różnych kolorach i wzorach. Zachęcić dziecko może również jego bohater z bajki.

Kolejną zachętą może być czytanie dziecku historyjki, bajki o myciu zębów aby się powoli przyzwyczajało do tego. Są również specjalne filmiki edukacyjne o myciu zębów. Podczas mycia zębów najlepiej jakbyśmy razem z dzieckiem je szczotkowali. Możemy także włączać muzykę, np. piosenkę Fasolek :”szczotka, pasta, kubek, ciepła woda…”
Mycie ząbków dla dziecka stanie się zabawą i naturalną czynnością ,która będzie wykonywana przez nie systematycznie.

Stomatolog Puławy – sprawdź ceny

Kiedy udać się z dzieckiem na pierwszą wizytę do stomatologa?

Gdy dziecko będzie miało ok. pół roku powinniśmy się już wybrać na pierwsza wizytę do stomatologa. Dziecko powinno się zapoznać z miejscem gdzie w przyszłości będzie regularnie co jakiś czas profilaktycznie chodziło na przegląd jamy ustnej a w razie konieczności na leczenie zębów. Rodzice powinni zachęcać dzieci do takich wizyt. Dziecko nie może bać się tam chodzić i nie może wyczuć, że np. rodzic się boi 🙂
Podczas pierwszych takich wizyt lekarz stomatolog dziecięcy wykonuje przegląd uzębienia. Jeśli jest wszystko w porządku kolejna wizyta kontrolna jest ustalana przeważnie za ok. 4miesiące.
Rodzic powinien być czujny i jeżeli zauważy coś niepokojącego zaleca się wizytę u lekarza stomatologa.

Odpowiednia szczoteczka i pasta dobrana do wieku dziecka

Szczotkowanie nie powinno dziecku sprawiać trudności i być dla niego nieprzyjemne. Możemy wybrać miękkie szczoteczki silikonowe dla niemowlaka.
Dzieciom do 2-go roku życia należy zapewnić szczoteczkę z małą główka, która będzie dostosowana do ręki dziecka. U dzieci pomiędzy 2gim a 5tym rokiem życia szczoteczka powinna mieć główkę, która zachodzi na dwa zęby sąsiadujące ,a włosie jest różnej długości.

W okresie początkowym kiedy dziecko jeszcze nie potrafi wypluwać pasty, należy kupić pastę, która w składzie nie ma fluoru. Później ok.3-4go roku życia wprowadzamy pastę o obniżonej dawce fluoru. Na każdym opakowaniu pasty, znajdują się informacje dotyczące wieku użytkownika.

Profilaktyczne i systematyczne działania chroniące zęby oraz zdrowe odżywianie pozwolą na zneutralizowanie kłopotów z próchnicą w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Name *