Kto to jest ortodonta?
Ortodonta to lekarz stomatolog specjalizujący się w profilaktyce i leczeniu wad zgryzu oraz wad szczękowo-twarzowych. Taki specjalista bada rozwój i wzrost zębów, szczęk, twarzy, głowy, diagnozuje wady zgryzu i pomaga je wyeliminować. Kiedyś ortodonta zajmował się głównie dziećmi i młodzieżą. Dynamiczny rozwój tej dziedziny medycyny sprawił, że dziś możliwe jest poprawianie wyglądu uzębienia także dorosłym pacjentom. Leczenie ortodontyczne umożliwia prawidłowe ustawienie zębów, korektę wady zgryzu oraz osiągnięcie właściwych proporcji dolnego i środkowego odcinka twarzy. Po zdiagnozowaniu problemu lekarz ortodonta proponuje korygowanie nieprawidłowości za pomocą przeróżnych aparatów ortodontycznych – od najprostszych do bardzo skomplikowanych.
Aparat ortodontyczny to wynalazek XVIII-wiecznego francuskiego lekarza, Pierre’a Faucharda, zwanego ojcem stomatologii. Od tamtych czasów wygląd aparatów na zęby uległ rewolucyjnym zmianom. Dziś lecząc nim wady zgryzu, zapewniamy sobie zdrowe zęby, piękny uśmiech i dobre samopoczucie. Aparat ortodontyczny może założyć każdy, u kogo stwierdzono wadę zgryzu, ale leczenie daje najlepsze efekty, jeżeli stały aparat na zęby założy się pomiędzy 7 a 29 rokiem życia. Należy pamiętać, że prawidłowy zgryz chroni przed nadmiernym kamieniem nazębnym i paradontozą. Terapia ortodontyczna umożliwia właściwą higienę uzębienia, zapobiega próchnicy, poprawia funkcjonalność zgryzu i zmniejsza napięcie mięśni oraz stawów. Ma także istotny wpływ na poprawę wymowy. Nowoczesna ortodoncja to także poprawa profilu twarzy, wyglądu dziąseł, a w przypadku dzieci skuteczne przywracanie prawidłowego rozwoju szczęk lub modelowanie ich pożądanego wzorca. Doświadczony ortodonta może nawet pomóc osobom, które utraciły zęby i chcą uzupełnić ubytki za pomocą implantów w przypadkach, gdy nie jest to od razu możliwe z powodu braku miejsca (zęby sąsiadujące przechyliły się w kierunku ubytku).
W Polsce ortodoncja, nazywana też ortopedią szczękową lub zachowawczą ortopedią szczękową, rozwija się świetnie, dając pacjentom realną szansę na zachowanie zdrowych zębów do końca życia.
Co koryguje ortodonta?:
- zgryzy otwarte (zęby górne nie stykają się z dolnymi)
- zgryzy głębokie (zęby górne zakrywają zęby dolne powyżej normy, prawidłowo zęby górne w odcinku przednim zakrywają zęby dolne od 1/3 do 2/3 ich wysokości)
- tyłozgryzy (zęby górne są zbyt wysunięte przed zęby dolne)
- przodozgryzy (zęby przednie dolne są zbyt wysunięte przed zębami górnymi)
- zgryzy krzyżowe (którykolwiek z zębów dolnych jest położony na zewnątrz w stosunku do zębów górnych)
- stłoczenia (z powodu braku miejsca zęby są obrócone lub położone na zewnątrz lub do wewnątrz w stosunku do innych zębów)
- szparowatość (z powodu nadmiaru miejsca zęby nie stykają się ze sobą, a między nimi są nieestetyczne szpary)
- problemy związane z brakami w uzębieniu, zębami nadliczbowymi, nieprawidłowym rozwojem szczęki lub żuchwy.
Jeśli chociaż jeden z wyżej wymienionych problemów dotyczy Was lub Waszego dziecka bezzwłocznie udaj się na konsultację u ortodonty. Faktem jest, że że problemy ortodontyczne można leczyć w każdym wieku, ale w przypadku dzieci jest to znacznie łatwiejsze.