Jak wybrać dobry gabinet dentystyczny?
Chociaż trudno w to uwierzyć, istnieją gabinety dentystyczne, w których pacjenci potrafią błogo przespać wizytę na fotelu. Polscy stomatolodzy mają na świecie znakomitą renomę, ale panująca w naszym kraju ogólna niechęć do wizyt u dentysty sprawia, że pacjenci często są zestresowani. Dzisiaj podpowiadamy, jak trafić do dobrego gabinetu. Oto kilka czynników decydujących o wyborze odpowiedniego dentysty.
Profesjonalizm, a co za tym idzie wiedza medyczna, sprawność wykonywania zabiegów oraz pewność, z jaką lekarz przeprowadza zabieg stomatologiczny.
Nowoczesne technologie – zarówno jeśli chodzi o sprzęt dentystyczny, jak i o techniki obrazowania (dobrej jakości zdjęcia lub obraz z kamery wewnątrzustnej)
Życzliwy i troskliwy stosunek lekarza do pacjenta. Każda wizyta u stomatologa powinna rozpocząć się od rozmowy w pozycji siedzącej. Zmniejsza to dystans między lekarzem a pacjentem. W czasie wywiadu lekarz powinien poznać stan zdrowia i samopoczucie pacjenta oraz ustalić z nim plan leczenia. Wstępna rozmowa jest wręcz niezbędna do stworzenia swoistej więzi z pacjentem, który podczas zabiegu nie powinien mieć poczucia, że została naruszona jego intymna przestrzeń i strefa prywatności.
Zobacz również: Jak dbać o zęby dziecka?
Empatia ze strony lekarza i zrozumienie obaw pacjenta przed zabiegiem.
Czystość i sterylność gabinetu. Pacjent w żadnym wypadku nie może widzieć śladów poprzedniej wizyty. Sprzęt powinien być dokładnie zdezynfekowany, a wszystkie narzędzia poukładane na podręcznym pulpicie. Lekarz i asystentka powinni mieć nienagannie czyste fartuchy.
Rzetelne prowadzenie karty zabiegów pacjenta.
Informowanie pacjenta o treści wpisów do dokumentacji medycznej oraz jej systematyczne udostępnianie
Jednorazowy sprzęt, umieszczony w oddzielnych opakowaniach. służący do wykonywania zabiegów.
Dbałość dentysty o maksymalnie jałowe otoczenie, dające pacjentowi poczucie bezpieczeństwa. W gabinecie obcuje się z krwią i śliną, co potencjalnie może stworzyć zakaźne środowisko i wywoływać niepokój. Wskazane jest, aby w obecności pacjenta lekarz zakładał jednorazowe rękawiczki i dezynfekował newralgiczne części sprzętu.
Odpowiednio dobrane znieczulenie, dzięki któremu pacjent może się w pełni odprężyć.
Właściwa współpraca lekarza z asystentką dentystyczną
Dyskretna asysta. W czasie wizyty asystentka dentystyczna nie powinna nawiązywać z lekarzem rozmów na tematy prywatne.
Relaksująca muzyka w gabinecie dobrana przez specjalistów w tej dziedzinie.
Życzliwy personel w placówce stomatologicznej
Wybór gabinetu to naprawdę problem, przy obecnie tak dużej ofercie. Każdy stomatolog prześciga się z wielkościa pakietu usług ważne aby jakość była na wysokim poziomie.